Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Czy instalacja się zapycha?

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja centralnego odkurzacza nie ma prawa się zapchać. Specjalne kolana zabezpieczają instalację przed dostaniem się do niej zbyt dużych przedmiotów, a prawidłowe jej wykonanie zapewnia prawidłową i długotrwałą eksploatację.

Czy w instalacji ssącej będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy?

W prawidłowo wykonanej instalacji prędkość przepływu powietrza przekracza 100km/h, taki przepływ skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenie z instalacji. Dodatkowo szczelne gniazda stanowią barierę między instalacją a pomieszczeniami mieszkalnymi.

Czy odkurzacz centralny posiada filtry?

Tak, w przypadku jednostek cyklonowych jest to filtr poliestrowy. Jest dodatkowym elementem filtrującym zasysane powietrze. W odkurzaczach centralnych, cyklon odpowiada za separację 60% zanieczyszczeń a pozostałe 40% jest zatrzymywane przez filtr poliestrowy.

Czy filtr poliestrowy często się wymienia?

Nie, przy normalnej eksploatacji systemu filtr należy co 6 miesięcy umyć pod bieżącą wodą i po osuszeniu ponownie zamontować w jednostce centralnej. Wymiana takiego filtra następuje przy jego fizycznym uszkodzeniu lub dość mocnym zużyciu.

Czy siła ssąca spada?

Tak i nie. W odkurzaczach centralnych z filtracją cyklonową, siła ssąca nie zależy od stopnia zapełnienia zasobnika na kurz. Siła ssąca jest zależna od stopnia zanieczyszczenia filtra poliestrowego. Regularne czyszczenie filtra(raz na 6 miesięcy) pod bieżącą wodą pozwala przez ten okres zachować pełną wydajność jednostki centralnej. W przypadku jednostek opartych o worek odwrócony siła ssąca spada wraz z stopniem zapychania się owego worka. Mała zdolność worka odwróconego do samooczyszczenia zmusza użytkownika do regularnego (co dwa tygodnie) ręcznego trzepania worka.

Jaka metoda filtracji jest najlepsza?

Zdecydowanie cyklonowa, jest o wiele wydajniejszą metodą filtracji niż worek odwrócony. Więcej informacji na temat typów filtracji znajdziecie Państwo w dziale „Jak Działa”

Czy można zasysać wodę?

Tak, ale nie bezpośrednio do instalacji. W tym celu należy użyć separatora. Jest to zazwyczaj 15 litrowy pojemnik wpinany pomiędzy gniazdem a wężem ssącym. W ten sposób cała woda pozostaje w separatorze. Dodatkowym atutem separatorów jest to, że po założeniu filtra można je wykorzystać do sprzątania gruzu budowlanego i popiołu z kominka.

Czy można sprzątać kominek?

Tak, ale tak jak w przypadku wody należy do tego celu użyć separatora. Trzeba jednak pamiętać o tym, że możemy sprzątać jedynie popiół a nie żar. Gorący żar może uszkodzić poliestrowy filtr znajdujący się w separatorze.

Czy system jest głośny?

Nie, wynika to z lokalizacji odkurzacza centralnego w pomieszczeniu gospodarczym, zatem nie ma hałasu w pozostałych pomieszczeniach.

Czy trzeba od razu kupić jednostkę centralną?

Nie, jej zakup można odłożyć na późniejszy okres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *