Słowniczek

Słowniczek

Instalacja ssąca – są to przewody (rury) i kształtki z tworzywa sztucznego (PVC) o średnicy 2” lub 50mm. Prowadzi się je od jednostki centralnej do gniazd. Do wykonywanych przez naszą firmę w zależności od danego rozwiązania używamy rur grubościennych (2,2mm) lub cienkościennych (1,4mm).

instalacja sterująca – jest to przewód elektryczny w peszlu ochronnym położony przy instalacji ssącej. Prowadzi się go od jednostki centralnej do każdego gniazda ssawnego. Przewód doprowadza prąd (12V) sterujący włączeniem i wyłączeniem odkurzacza centralnego.

gniazdo ssawne – gniazdo instalowane w ścianie stanowiące zakończenie instalacji ssącej. Jest to jedyny element, który jest widoczny w pomieszczeniu. Do gniazda wpinamy wąż ssawny. Gniazda montuje się na wysokości gniazd elektrycznych a szeroka gama typów oraz kolorów gniazd pozwala je dobrać do każdego wnętrza.

szufelka automatyczna – montuje się ją w cokole szafki kuchennej. Pozwala na podmiatanie pod nią śmieci i zassanie do jednostki centralnej. Wersje ścienne montuje się często w wiatrołapach. Aby uruchomić system, należy nacisnąć nogą przełącznik na szufelce. Szeroka gama typów oraz kolorów gniazd pozwala je dobrać do każdego wnętrza.

wąż ssawny(giętki) – w standardowych zestawach sprzątających jest to wąż giętki o długości 7mb lub 9mb. W zależności od opcji węża zawartego w zestawie wyróżniamy dwa typy:

  1. węże manualne – są to najprostsze i najtańsze węże. Włożenie końcówki takiego węża do gniazda powoduje włączenie jednostki centralnej
  2. węże z wyłącznikiem ON/OFF – stanowią rozwiniecie węży manualnych. Wąż taki dodatkowo przy uchwycie posiada włącznik. Mimo włożenia końcówki węża do gniazda włączenie jednostki następuje prze przełączeniu przycisku ON/OFF.

Nowością są węże bezprzewodowe. Stanowią one rozwinięcie węży z włącznikiem przy uchwycie. Zasada działania jest taka sama jak z wyłącznikiem ON/OFF. Istotną różnicą jest natomiast jest brak przewodu elektrycznego w wężu co przyczyniło się zmniejszenia wagi takiego węża.

Wyrzutnia powietrza – element kończący instalację wydechową centralnego odkurzacza umożliwia on odprowadzenie na zewnątrz budynku przefiltrowanego powietrza. Wyrzutnię zakańcza się gniazdem z pokrywką.

Tłumik – zamontowany pomiędzy odkurzaczem a wyrzutem powietrza powoduje zmniejszenie hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *