Typy filtracji (jednostek)

Typy filtracji (jednostek)

Separator cykloniczny – w jednostkach cyklonowych do oddzielania kurzu od powietrza jest wykorzystywana siła odśrodkowa. Powstaje ona w wyniku wprowadzenia powietrza w ruch obrotowy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji jednostki centralnej powstająca siła odśrodkowa powoduje osiadanie cząsteczek kurzu i piasku na ściankach separatora oraz opadanie ich do zbiornika na kurz. Dla poprawienia stopnia filtracji dodatkowo w jednostkach cyklonowych jest montowany filtr poliestrowy. Filtr zwiększając stopień filtracji zabezpiecza turbinę oraz zapobiega zabrudzeniu elewacji. W tego typu jednostkach spadek mocy ssącej nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Przeczyszczenie filtra co 6 miesięcy eliminuje spadki mocy.

Separator cykloniczny typu split – w tego typie jednostkach również do filtracji zanieczyszczeń jest używany cyklon. Jedyną i główną różnicą pomiędzy jednostkami kompaktowymi a split jest umieszczenie w osobnych obudowach silnika oraz separatora.

Worek odwrócony – w tego typu jednostkach rolę separatora zanieczyszczeń pełni rolę materiałowy worek. Znajdujący się pomiędzy separatorem a turbiną worek podczas pracy jednostki jest podrywany do góry i w takiej pozycji pozostaje do momentu wyłączenia jednostki. W teorii worek po wyłączeniu odkurzacza miał opadając oczyścić się z zanieczyszczeń. W praktyce worki te opadają powoli a wynika to z stopniowego wyłączania turbiny odkurzacza. Powolne opadanie worka spowodowało oczyszczanie go tylko z ciężkich cząsteczek pozostawiając w nim najbardziej zapychające go małe cząsteczki. Powoduje to konieczność ręcznego otrzepywania takiego worka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *